Türk Chat

Türkiye’ye internet başlangıçta sadece bir bilgilenme aracı olarak kullanılıyordu. Dünyada ise eğlenmek, sohbet etmek ve oyun oynamak için kullanılmaya da başlanmıştı. Türkiye’de bilgilenme dışındaki kullanım şekilleri de keşfedildikten sonra, dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gördü ve internetin bilgi verme özelliği neredeyse ikinci planda kaldı. Sosyal iletişim ağları, sohbet odalarının yaygınlaşması Türk Chat kavramını doğurdu. Türkçe karşılığı sohbet olan Chat milyonlarca kişi tarafından yapılmakta ve Chat odaları büyük ilgi görmekte.

Chat Yapmak

İnternetin eğlence amaçlı olarak kullanılabileceğinin fark edilmesinden sonra, Chat sayesinde insanlar hiç tanımadığı insanlarla tanışıp sohbet edebilme imkanı buldu. Bu o kadar büyük rağbet gördü ki sohbet etmeye olanak tanıyan siteler peş peşe açıldı. Bu sitelerde insanlar tanıdıkları ya da tanımadıkları insanlarla sohbet edebilme imkanı yakaladılar ve bir nevi sosyal hayatlarını hareketlendirdiler.

Çağımızın hareketli yaşamı ve ekonomik nedenler pek çok insana sosyalleşme imkanı tanımıyor. İnternette bulunan Türk Chat odalarında insanlar diğer insanlarla tanışma imkanı yakalıyor. Sanal ortamlarda yapılan sohbetlerde kişiler kullandıkları bir nickname ile gözüktükleri için gerçek kimlikleri belli olmuyor. Gizli kalmak insanların daha doğal olmalarını ve rahat konuşabilmelerini sağlıyor. Kimi Chat odalarına girebilmek için siteye üye olmak ve sitenin şartlarını kabul etmek gerekiyor. Bu sitelerde kişilerin daha sağlıklı sohbet edebilmeleri sağlanıyor. Gizliliğin verdiği rahatlıkla uygunsuz davranan insanlara Chat odası yöneticileri tarafından müdahale edilebiliyor.

Chat Programları Nedir?

Chat programları kişilerin karşısındaki ile iletişim kurabilmelerini sağlayan yazılımlardır. Chat programları kişilerin internet ara yüzünü kullanarak karşısındaki insanlarla anında iletişim kurmasını sağlar. Şimdiye kadar en popüler olan, insanlar tarafından çok kullanılan MSN Messenger insanlara aynı anda yazışma imkanı veriyordu. Günümüzde MSN Messenger artık kullanılmamaktadır zira Windows bu sistemi sonlandırmıştır. Uzun zamandır var olan ve günümüzde hala yoğun kullanılan Chat Programı ise Mirc’dir.

İnsanlar ülkemizde Türk Chat sayesinde çeşitli yollarla iletişim kurabilmektedir. Kimi Chat siteleri sadece yazılı iletişim olanağı sağlarken kimi Chat siteleri görüntülü ve sesli iletişime de olanak sağlamaktadır. Bu siteler insanlara yazılı ve görüntülü iletişim veya sesli ve görüntülü iletişim imkanı tanımaktadır.

2 yorum

  1. Sevgili yazarimiz yine süper bir konuya deginmiş. Türk Chat, Sohbet Yap, Bayanlarla Sohbet, Seviyeli Sohbet Odalarında Vazgeçilmezimiz Teşekkürler Sevgili SUNUCU Sahibimiz Onur Bey

  2. Emeğinize Sağlık Harika Bir Paylaşim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.