Mirc’de Nick Nasıl Şifrelenir?

Dünyanın her yerinden insanlar bir araya gelip sohbet edebilmektedir. İnsanlara bu imkanı sağlayan IRC’dir yani internet aktarımlı canlı sohbet. IRC sayesinde dünyanın her bölgesinden insanlar ilgi duydukları konular hakkında konuşmak için diğer insanlarla anında iletişim kurabilirler. Mirc, kişilerin IRC’ye bağlanmasını sağlayan sohbet programıdır ve uzun yıllardır en çok kullanılan sohbet programı olmuştur. Kişiler Mirc aracılığıyla sohbet odalarına bağlandıklarında kullandıkları Nick’in sadece kendilerine ait olmasını ve başkaları tarafından kullanılmamasını isterler. Bu nedenle Mirc’de nick nasıl şifrelenir en çok sorulan soruların arasında bulunur.

Nick Şifreleme

Sohbet odalarında kişilerin kullandıkları şifrelerin sadece kendilerine ait olması ve başkaları tarafından kullanılmaması çok önemlidir zira kişiler kendilerini sohbet odalarında kullandıkları Nick vasıtasıyla ifade etmektedir. Kişilerin kullandıkları rumuzun başka kişiler tarafından da kullanılması hoş olmayan sonuçlar yaratabilir. Kişiler Mirc’de Nick nasıl şifrelenir sorusunu sorar ve kullandıkları rumuzu güvence altına almak isterler.

Kişilerin rumuzlarını şifrelemesinin yolu “Msg Nickserv Register ‘kişinin şifresi’ ve Email adresi” yazılmasından ibarettir. Bazı IRCD Serverler bir Auth Kod verir. Bu serverler Auth Kod’un tanıtılmasını isterler. Eğer kişi tanıtma yapmazsa kişinin Nick’i şifrelenmez.

Kişinin Korunması

İnsanlar sohbet sitelerine kendilerini rahat ifade edebilmek ve çeşitli insanlarla iletişime geçebilmek için girerler. Burada kişilerin güvenliği oldukça önemlidir ve sohbet siteleri yöneticileri kişilerin güvenliklerini sağlamalıdır. Bu nedenle kişilerin sohbet sitelerine kayıt olurken verdikleri bilgilerin korunması büyük önem taşır ve kişiler burada belirledikleri rumuzla kendilerini tanıtırlar.

Sohbet sitelerinde kişilerin kullandıkları rumuz imzaları gibi olur ve artık o kişinin kimliği kullandığı rumuzdur. Eğer kişi kullandığı rumuzu Mirk’de Nick Nasıl Şifrelenir diyerek bir şifre ile güvence altına almazsa kullandığı rumuzu başka insanlar tarafından da kullanılabilir. Şifrelenmemiş rumuzlar başka insanlar tarafından da rumuz olarak seçilebilir. Bu durumda sohbet odasında aynı rumuzu kullanan birden fazla insan olabilir ve diğer insanların bu kişileri ayırt edebilmesi imkansız hale gelir. Kişilerin yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için kullandıkları rumuzu güvence altına alıp şifrelemeleri önem kazanır ve şifrelenen rumuzlar başkaları tarafından kullanılamazlar.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.