IRC Chat

İnternet Relay Chat yani kısaca IRC internette anında karşıdaki insanla iletişim sağlayabilme yoludur. Kişinin bilgisayarındaki veriler telefon hattı aracılığıyla anında karşı tarafa iletilir ve aynı yolla karşı tarafın bilgileri de kişiye gelir. Böylece internette Chat yapma imkanı sağlanmış olur. IRC sunucusunun bilgisayara kurulması gerekir. Kişiler bir IRC programı edinip internete bağlandıklarında bu program için IRC sunucusunun adresi tanımlanır. İnternette birçok yolla sohbet etmek mümkündür. IRC tercih edilmişse sistem kişiye IRC Chat listesini verir ve kişiler bu listedeki sohbet odalarından birini tercih edebilir. Mevcut birçok sohbet sitesi ağırlıklı olarak bu sistemi kullanmaktadır. IRC programında var olan bir takım seçenekler vardır. Bu seçenekler kullanılmadığı zaman kişinin yazdıkları o esnada sitede olan kişiler tarafından görülebilir. Bu nedenle kişisel sohbetlerde buna uygun seçeneği kullanmak gerekir. IRC ile bir kişiyle veya bir gurupla sohbet edilebilir. Sohbetler kişilerin karşılıklı yazışması yoluyla olur. IRC ile sohbetler metin tabanlı sohbetlerdir.

IRC Client

Internet aktarmalı sohbet ilk defa 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından ortaya çıkarılmıştır ve ardından internet dünyasında en çok kullanılan protokol haline gelmiştir. Günümüzde hala en çok kullanılan iletişim yolu IRC Chat olmaktadır. Bu sayede insanların iletişim halinde olabilmesinin, bilgi alışverişi yapabilmesinin, ve yeni insanlar tanınabilesinin yolu açılmıştır.

IRC kanalları aracılığıyla iletişime geçebilmek için bir Client kullanmak şarttır. Client, bağlantı programıdır. Bazı IRC servisleri sadece IRC Client üzerinden bağlantı kurulmasına izin verir. Bazı IRC servisleri ise web üzerinden sundukları Client ile de kişilerin sohbete ulaşmasını sağlar. Windows en çok IRC Client olan Mirc kullanır. Bu uygulama ücretsizdir.

IRC Komutları Nelerdir?

IRC sanal odalar vasıtasıyla kullanılan bir sohbet yazılımıdır. Bu nedenle IRC sohbet odaları kullanılırken yazılı sohbet edilir. IRC servislerinde birçok komut bulunur. Bu komutlar kullanılarak kişiler kendilerine nick seçimi yapabilir ve sunucuya kayıt ettirebilir. IRC bir çok komuta sahiptir ve bu komutların neler olduğunu öğrenebilmek için “help” ya da “raw help” komutunu yazıp Enter tuşuna basmak yeterlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet